Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.596.2024.2.MSU
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy dla świadczonych usług w zakresie konserwacji i restauracji zabytków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 lipca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy dla świadczonych usług w zakresie konserwacji i restauracji zabytków.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 września 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą ….. Nie jest Pani zarejestrowana jako podatnik VAT czynny [zwolnienie podmiotowe]. Prowadzi Pani działalność gospodarczą o przeważającym profilu oznaczonym kodem PKD 91.03.Z „Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych”.
Działalność gospodarcza prowadzona jest przez Panią, we własnym imieniu i na własną rzecz. Organizuje Pani swoją pracę samodzielnie.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pani konserwacją i restauracją zabytków ruchomych, jak i nieruchomych, m.in. konserwacją i restauracją wnętrz kościołów, klasztorów, muzeów, jak również innych historycznych miejsc i budynków jak również np. konserwacją i restauracją obrazów, rzeźb.
Wykonywane przez Panią usługi polegają m.in. na konserwacji i restauracji ołtarzy, malarstwa ściennego, obrazów, wykonania kitów, retuszu z elementami rekonstrukcji dekoracji malarskiej, etc.
W ramach świadczonych przez Panią usług, świadczone są w szczególności czynności o charakterze estetycznym, kreacyjnym wiążące się z pracą twórczą i wymagającą kreatywności, np. zabiegi konserwacji estetycznej, uwzględniające rekonstrukcję brakujących fragmentów malowideł ściennych lub sztalugowych lub rzeźb na podstawie autorskich technologii, malowanie w różnych technikach, etc. Do każdego zlecenia wykonuje Pani zindywidualizowany projekt konserwatorsko-restauratorski, na podstawie którego realizowane są prace [dokumentacja opisowa, fotograficzna, rysunkowa]. W ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie może Pani wykluczyć również świadczenia usług o charakterze technicznym, np. konserwacja drewna, płótna, muru. Te czynności [o charakterze technicznym] wykonywane są również w oparciu o Pani autorski program konserwatorski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty