02.08.2024 Ubezpieczenia

Związek przyczynowy a świadczenie pielęgnacyjne - Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2024 r., sygn. I OSK 1834/23

W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego niezbędne jest ustalenie bezpośredniego związku pomiędzy rezygnacją lub niepodjęciem zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki, która uniemożliwia wykonywanie pracy, a organ administracyjny ma prawo badać rzeczywisty zakres opieki, nawet jeśli osoba niepełnosprawna legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 maja 2023 r., sygn. akt II SA/Rz 1531/22 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 12 października 2022 r. nr SKO.4111.1049.2137.2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 24 maja 2023 r. o sygn. akt II SA/Rz 1531/22 wydanym po rozpoznaniu skargi A.S. (dalej: "Skarżący" lub "Strona") uchylił zaskarżoną na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 12 października 2022 r. nr SKO.4111.1049.2137.2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. ( dalej: "SKO" lub "Kolegium") zarzuciło:

1. naruszenie przepisu prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390, z późn. zm - dalej jako "u.ś.r."), poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że samodzielne wykonywanie podstawowych czynności przez osobę niepełnosprawną oraz ograniczenie czynności opiekuńczych do czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego wyklucza podjęcie przez opiekuna zatrudnienia, a także błędne przyjęcie, że przesłanka opieki uniemożliwiającej podjęcie pracy nie wynika z ustawy, podczas gdy w realiach sprawy zakres świadczonej opieki nie wyklucza podjęcia pracy, a ustalone w sprawie okoliczności faktyczne nie pozwalają na przyjęcie, że zachodzi bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a sprawowaną opieką, co w konsekwencji spowodowało naruszenie przez Sąd I instancji dyspozycji art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) p.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne