Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.530.2024.1.MR
Możliwość zastosowania zwolnienia z art. 21 ust.1 pkt 157 ustawy PIT w związku z otrzymaniem świadczeń od fundacji rodzinnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłegojest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia z podatku. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania: A.A;
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B.A (...).
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy są osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Wnioskodawcy są małżeństwem i pozostają w ustroju wspólności majątkowej.
Wnioskodawcy zamierzają wspólnie ustanowić fundację rodzinną, w której oboje będą fundatorami oraz beneficjentami. Ponadto beneficjentem powołanej fundacji rodzinnej będzie również syn Wnioskodawców. Wnioskodawcy na pokrycie funduszu założycielskiego oraz do majątku fundacji zamierzają wnieść: nieruchomość, której będą właścicielami, środki pieniężne oraz papiery wartościowe. Wszystkie składniki majątku wniesione przez Wnioskodawców do fundacji będą pochodziły z ich majątku wspólnego.
Fundatorzy będą prowadzić ewidencję mienia fundacji i w związku z tym określą proporcję mienia wniesionego przez każdego z fundatorów, zgodnie z zasadami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako KRiO), a konkretnie art. 35 KRiO. Mając na względzie bezwzględnie obowiązujący przepis prawa art. 35 KRiO Wnioskodawcy przyjmą i określą w ewidencji mienia fundacji, że każdy z Wnioskodawców, wnosząc opisane wyżej składniki mienia z majątku wspólnego, wniesie je w proporcji wynoszącej 100% jako współwłaściciel majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty