11.07.2024 Obrót gospodarczy

Skierowanie na badania lekarskie po opinii sądowo-psychiatrycznej - Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. II GSK 46/24

Decyzja administracyjna o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów może być wydana na podstawie uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia, opartych na wiarygodnych podstawach, takich jak opinia sądowo-psychiatryczna sporządzona w toku postępowania karnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 października 2023 r. sygn. akt I SA/Ke 344/23 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. Z. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 października 2023 r., sygn. akt I SA/Ke 344/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę K.Z. (dalej powoływany także jako skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach (dalej powoływany jako SKO, organ drugiej instancji) z dnia [...] lipca 2023 r. w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie.

Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z 29 marca 2023 r., Prokurator Prokuratury Rejonowej [...] – Wschód w [...] wystąpił do Prezydenta Miasta [...] (dalej powoływany także jako Prezydent, organ pierwszej instancji) o skierowanie skarżącego na badania lekarskie. Do wniosku została dołączona opinia sądowo-psychiatryczna sporządzona przez dwóch biegłych psychiatrów z 15 lutego 2023 r. w toku postępowania karnego. Z opinii wynika m.in., że skarżący posiada cechy nieprawidłowej struktury osobowości powikłane zmianami charakterologicznymi, spowodowanymi najprawdopodobniej urazami głowy oraz wieloletnią intoksykacją alkoholową, co klinicznie objawia się wzmożonym egocentryzmem, obniżeniem uczuciowości wyższej, obniżonym poziomem lęku drażliwością, impulsywnością ze skłonnością do zachowań agresywnych oraz autoagresywnych, upośledzeniem wyciągania konstruktywnych wniosków z dotychczasowych doświadczeń życiowych, zwłaszcza tych negatywnych, skłonnością do nieprzestrzegania ogólnie przyjętych norm prawnych, społecznych i kulturowych, tendencją do nadużywania substancji psychoaktywnych. Używanie alkoholu nosi cechy uzależnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne