04.07.2024 Podatki

Granice kontroli rozstrzygnięć uznaniowych w sprawie odmowy umorzenia zaległości podatkowych - Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. III FSK 1128/23

Jeżeli rozstrzygnięcie o odmowie umorzenia zaległości podatkowych zostało dokonane w ramach uznania administracyjnego oraz poprawnie uzasadnione, to sąd administracyjny nie może kwestionować rozstrzygnięcia merytorycznego będącego wynikiem dokonanego przez organ wyboru, do którego upoważnia go art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Kr 1239/22 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 22 sierpnia 2022 r. nr SKO.Pod.-4140-528/22 w przedmiocie ulgi płatniczej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 lutego 2023 r., I SA/Kr 1239/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 22 sierpnia 2022 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za 2021 r.

W uzasadnieniu wyroku, Sąd pierwszej instancji wskazał, że materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia sprawy podatkowej, zainicjowanej wnioskiem strony o umorzenie zaległości podatkowej, stanowił art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2021 r., poz. 1540 tj. ze zm.) – dalej jako: "O.p.". Następnie podał, że w niniejszej sprawie poza sporem pozostawały okoliczności związane z przesłankami wynikającymi z art. 67b O.p. (pomoc de minimis), a także niesporne było występowanie przesłanki ważnego interesu podatnika. Zdaniem WSA w Krakowie, zaistnienie tej ostatniej przesłanki nie oznaczało jednak obowiązku uwzględnienia wniosku podatnika o udzielenie ulgi na podstawie art. 67a O.p. - w tym przypadku uwzględnienia wniosku o umorzenie zaległości. Dopiero ustalenie, że zachodzi jedna z przesłanek umożliwia organowi przejście do drugiego etapu i rozstrzygnięcie w ramach uznania administracyjnego: czy zastosuje ulgę, czy odmówi jej udzielenia. WSA w Krakowie stanął na stanowisku, że fakt, że organ odwoławczy nie podzielił wszystkich argumentów organu I instancji nie oznaczał, że rozstrzygniecie zapadło na podstawie sprzecznej argumentacji (sprzecznych przyczyn odmowy udzielenia ulgi). W niniejszej sprawie Kolegium nie uwzględniło argumentacji organu I instancji w zakresie trudnej sytuacji finansowej samorządów oraz argumentacji uzasadniającej odmowę udzielenia ulgi z powołaniem się na przepisy Konstytucji. Powyższe nie zmienia jednak faktu, że SKO podzieliło główny argument odmowy przyznania ulgi, którym był fakt wcześniejszego przyznawania różnych ulg i dotacji przez wiele podmiotów. Jak bowiem zauważyło SKO, w ślad za organem I instancji, skarżącej - w okresie krótszym niż rok - została udzielona przez organ I instancji pomoc w postaci umorzenia zaległości oraz odroczenia terminu płatności. Ponadto, poza ww. pomocą od organu I instancji skarżąca otrzymała jeszcze dodatkowo 128.000 zł na utrzymanie miejsc pracy oraz likwidację skutków ubocznych wywołanych przez pandemię COVID-19. Przyznanie objętej wnioskiem pomocy powoduje, że kolejny wniosek nie ma już charakteru nadzwyczajnego, ale w istocie zbliża go do żądania zaniechania poboru podatku, dla którego właściwym jest minister właściwy do spraw finansów publicznych. Ponadto skarżąca nie wyjaśniła, mimo wezwania przez organ I instancji, z jakich przyczyn pomoc okazała się niewystarczająca i z jakich przyczyn oraz, w jaki sposób umorzenie 2.530,00 zł może zapewnić poprawę jej płynności finansowej. Sąd pierwszej instancji uznał, że organy nie przekroczyły granic tego uznania. Wyrok ten w całości dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne