Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.507.2024.2.AA
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 8 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 września 2024 r. (wpływ 11 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Działalność gospodarczą prowadzi Pan od xx.04.2003 r. Od 2007 r. był Pan Autoryzowanym Sprzedawcą A (zmienionej później na B). W 2014 roku podpisał Pan Umowę Ramową jako Autoryzowany Sprzedawca Nr (…) z dn. xx.06.2014 r. oraz aneksy od nr 1 do 8.
Umowa roczna do Umowy ramowej z autoryzowanym sprzedawcą nr (…) wraz z aneksami od 1 do 8 została podpisana xx grudnia 2015 roku. Umowa ta przedstawiała szczegółowe warunki sprzedaży węgla w 2016 roku, tj. określała asortymenty i ilości sprzedawanego towaru, cennik oraz ilości odbiorów.
Zgodnie z § Umowy była możliwość naliczania kar umownych w przypadku nieodebrania węgla opałowego w ilości określonej w umowie rocznej. Kara umowna wynosiła 10% wartości netto nieodebranego towaru. Ponieważ w 2016 r. rzeczywiście nie odebrał Pan zadeklarowanej w umowie ilości węgla, otrzymał Pan Notę Księgową oraz Notę Korygującą, która to wykazywała karę umowną w wysokości (…) zł. Nadmienia Pan, iż niezrealizowane odbiory węgla w 2016 r. były spowodowane brakiem węgla na (…) B (Spółka Skarbu Państwa) nie przyznaje się do tego argumentu. Od decyzji B złożył Pan do Sądu Okręgowego odwołanie za pośrednictwem Kancelarii Adwokackiej. W Sądzie tym zapadł wyrok korzystny dla Pana, na skutek którego pozew o zapłacenie kary umownej został całkowicie odrzucony. W 2020 r. B wniosła odwołanie od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego, gdzie zapadł wyrok dla Pana niekorzystny i został Pan zobowiązany do zapłaty na rzecz B wierzytelności w kwocie (…) zł wraz z odsetkami oraz zapłaty kosztów I instancji wraz odsetkami i kosztami II instancji. W następstwie tego zostało zawarte porozumienie pomiędzy Pana firmą i B dotyczące przebiegu spłaty zasądzonej należności. Na powyższą kwotę składają się:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty