Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.408.2024.1.KS
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wykupu samochodu osobowego wykupionego z leasingu wyłącznie celem dalszej odsprzedaży bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wykupu samochodu osobowego wykupionego z leasingu wyłącznie celem dalszej odsprzedaży bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podatnikiem podatkowym PIT oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług transportowych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca będąc leasingobiorcą, zawarł umowę ramową leasingu operacyjnego w 2020 roku (dalej: „Umowa”) z firmą X Spółka Akcyjna (dalej również „Leasingodawca”). Na mocy Umowy Wnioskodawca nabył samochód osobowy. Pojazd przez okres trwania leasingu był użytkowany do tzw. celów „mieszanych”. W tej sytuacji przysługuje ograniczone do 50% prawo odliczenia VAT związanego z wydatkami na Pojazd.
Wnioskodawca 27 stycznia 2023 r. wykupił pojazd od Leasingodawcy z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Sprzedaż pojazdu nastąpiła kolejnego dnia po wykupie. Sprzedaż pojazdów nie jest podstawową działalnością Wnioskodawcy, nie prowadzi on komisu samochodowego. Leasingodawca wystawił fakturę na kwotę wykupu z podatkiem VAT w wysokości 23%. Wnioskodawca opłacił fakturę i wykupił pojazd jako towar do dalszej odsprzedaży. Następnego dnia Wnioskodawca sprzedał pojazd opodatkowując czynność sprzedaży samochodu stawką podstawową VAT 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty