Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.460.2024.1.JŚ
Skutki podatkowe otrzymania świadczeń od fundacji rodzinnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Wnioskodawca rozważa rozpoczęcie procesu sukcesji swojego majątku - w tym celu planuje ustanowić fundację rodzinną z siedzibą w Polsce (dalej: „FR”). Akt założycielski FR oraz jej statut został już podpisany, ale FR nie została jeszcze zarejestrowana.
Wnioskodawca będzie jednym z dwóch fundatorów FR. Drugim fundatorem będzie żona Wnioskodawcy (dalej zwani łącznie jako „Fundatorzy”). Fundatorzy zawarli umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyzę). Kapitał założycielski fundacji zostanie pokryty gotówką, każdy z małżonków wniesie po 50% funduszu założycielskiego. Następnie Fundatorzy darują FR posiadane przez siebie udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prawa własności nieruchomości. Zarówno Wnioskodawca, jak i żona Wnioskodawcy posiadają ww. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prawa własności nieruchomości w swoich majątkach prywatnych. FR będzie posiadała wyłącznie dwóch Fundatorów.
Statut Fundacji przewiduje, że Fundatorzy są jednocześnie beneficjentami Fundacji. Ze statutu Fundacji wynika, w jakich okolicznościach i pod jakimi warunkami beneficjenci (a więc również - Fundatorzy) będą mogli otrzymywać świadczenia pieniężne lub niepieniężne z Fundacji (dalej: „Świadczenia”) celem zaspokojenia bieżących lub szczególnych potrzeb. Świadczenia te będą stanowić świadczenia, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej (dalej: UFR) oraz w rozumieniu art. 20 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty