Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.509.2024.1.TR
Obowiązki płatnika z tytułu zakwaterowania pracowników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Zainteresowany (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Wykonawca,) jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie budownictwa. Usługi wykonywane są przez Spółkę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz za granicą. Spółka zatrudnia pracowników.
Ze względu na charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę (działalność budowlana), pracownicy mogą być przenoszeni między biurami regionalnymi, budowami (kontraktami budowlanymi) prowadzonymi w różnych częściach kraju. Pracownicy jako miejsce wykonywania pracy mogą mieć wskazane w umowie o pracę:
·jedno województwo,
·kilka województw.
Pracownicy, którzy zmieniają miejsce wykonywania pracy nie przebywają w podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy. Spółka nie wypłaca pracownikom diet i innych należności przysługujących pracownikom zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), dalej „k.p.”, w przypadku podróży służbowych.
W czasie wykonywania prac przez przeniesionych pracowników, na miejscu przeniesienia Spółka udostępnia im bezpłatnie miejsca noclegowe. Noclegi są zapewniane odpowiednio w hotelach, hotelach pracowniczych lub wynajmowanych mieszkaniach. Wnioskodawca opłaca pracownikom noclegi wyłącznie na czas realizowanej budowy. Spółka stosuje również rozwiązanie, które de facto stanowi zwrot wydatków mieszkaniowych/kosztów zakwaterowania, a mianowicie w niektórych przypadkach wypłaca pracownikom dodatek mieszkaniowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty