Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.265.2024.2.MR
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług udostępniania lokali.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie Usług udostępniania lokali. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2024 r. (wpływ 1 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A z siedzibą w (…) (dalej: „Spółka”) w ramach planowanej działalności gospodarczej będzie się specjalizowała w zatrudnianiu obcokrajowców, w szczególności w obszarze outsourcingu procesowego oraz pracy tymczasowej, w oparciu o zespoły pracownicze m. in. z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, czy Nepalu, którzy pracują w przestrzeniach magazynowych, w lokalizacjach wskazanych przez klientów Spółki.
W ramach planowanej działalności gospodarczej, Spółka będzie zatrudniała, najczęściej w oparciu o umowę zlecenie, w szczególności pracowników fizycznych, którzy będą świadczyć pracę (zlecenie) w wybranych lokalizacjach na terenie kraju (dalej: „Pracownicy”).
W związku z realizacją przez Spółkę usług w różnych lokalizacjach na terenie kraju oraz długoterminową realizacją projektów, które mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, czy kilku miesięcy, Spółka będzie ponosiła regularnie wydatki na wynajem mieszkań dla Pracowników, którzy są w nich lokowani na czas realizacji projektów w wybranych lokalizacjach w Polsce, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem (dalej: „Usługi udostępniania lokali”). Wydatki ponoszone na najem mieszkań od prywatnych właścicieli (na ogół właścicieli prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT), są efektywnie niższe od wydatków, które Spółka musiałaby ponieść na wynajem miejsc noclegowych w hotelach lub pensjonatach. Dodatkowo, kryterium wyboru kwater (mieszkań) wynika również z bliższej lokalizacji miejsc noclegowych względem świadczenia usług w konkretnych lokalizacjach przez Spółkę, co również redukuje częściowo potencjalne koszty dla Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty