Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.272.2024.2.AS
Opodatkowanie dostawy towarów jako jednego świadczenia kompleksowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania na gruncie podatku od towarów i usług wydania Testów wraz z Produktem jako jednej odpłatnej dostawy towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lipca 2024 r. (wpływ 19 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A. Sp. z o.o. (działająca wcześniej pod firmą B. sp. z o.o.) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca” jest podmiotem, którego głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż (...). Spółka sprzedaje do szpitali produkt (...) (dalej jako: ,,Produkt” lub „Produkt leczniczy”), będący (...).
Produkt jest opodatkowany stawką VAT 8%. Spółka nabywa Produkt od producenta z Niemiec D. GmbH działając jako jej przedstawiciel w Polsce. Produkt ten jest dystrybuowany przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią hurtowni farmaceutycznej. Produkt ten nie podlega refundacji. Finalnymi odbiorcami Produktów są szpitale, które stosują Produkty (...) („Szpitale”). Szpitale nabywają Produkty od podmiotów trzecich, tj. hurtowni farmaceutycznych, do których Spółka sprzedaje Produkty.
Obecnie Spółka rozważa wdrożenie programu mającego na celu zwiększenie dostępu pacjentów do terapii Produktem poprzez dostarczanie szpitalom bezpłatnych testów diagnostycznych, potwierdzających lub wykluczających możliwość zastosowania przedmiotowej terapii (dalej jako: „Test”, „Testy”). Testy nie są objęte refundacją. Test jest opodatkowany stawką VAT 8%. Test stanowi produkt innowacyjny i dedykowany podaniu Produktu, w związku z czym szpitale rzadko decydują się na jego użycie. Standardowo szpitale przeprowadzają testy automatyczne w celu potwierdzenia możliwości zastosowania konkretnego leku u danego pacjenta. Przy czym, z racji że Produkt Leczniczy oferowany przez Spółkę jest produktem innowacyjnym, standardowe testy automatyczne nie potwierdzają lekoodporności w odniesieniu właśnie do tego Produktu. Program dostaw Testów do szpitali obejmować więc będzie wyłącznie okres do czasu włączenia Testu do testów automatycznych (uwzględnienia w testach automatycznych możliwości zbadania wpływu na leczenie nowego Produktu ze względu na jego innowacyjny skład). Do tego czasu jedynie otrzymanie Testów przez Szpital daje możliwość zastosowania Produktu u pacjentów, którzy potencjalnie mogą skorzystać z leczenia. Bez nich Produkt nie będzie używany z racji na zastosowanie w terapii celowanej – bez potwierdzenia skuteczności zastosowania leku lekarz nie zdecyduje się na podanie Produktu Spółki. Warunkiem nieodpłatnego otrzymania przez Szpital Testów będzie zakupienie przez Szpital określonej ilości Produktu od hurtowni farmaceutycznych współpracujących ze Spółką w zakresie produktu Y.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty