28.03.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2024 r., sygn. I FSK 413/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Grzegorz Ziemak, po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 września 2021 r. sygn. akt I SA/Lu 314/21 w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 25 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące luty-sierpień 2015 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 29 września 2021 r., sygn. akt III SA/Lu 314/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: Sąd pierwszej instancji) oddalił skargę W.B. (dalej: Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. (dalej: organ drugiej instancji) z 25 maja 2021 r. (dalej: decyzja ostateczna) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do sierpnia 2015 r. (wyrok ten opublikowany zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy. Decyzją ostateczną utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z 29 grudnia 2020 r. w przedmiocie określenia Skarżącej zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do sierpnia 2015 r.

W ocenie organu w wymienionym okresie rozliczeniowym Skarżąca w ramach prowadzonej działalności bezpodstawnie skorzystała z prawa do obniżenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez V. Sp. z o. o., dokumentujących nabycie oleju rzepakowego. Zdaniem organów kwestionowane faktury nie odzwierciedlają bowiem rzeczywistych operacji gospodarczych w zakresie obrotu olejem rzepakowym pomiędzy podmiotami wskazanymi jako nabywca i dostawca. Przede wszystkim nie potwierdzają tego faktury VAT wystawione na rzecz spółek prawa czeskiego (M. s.r.o. oraz M.D+A s.r.o.) w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 0%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne