Ograniczenia w planie zagospodarowania przestrzennego a prawo własności - Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II OSK 1058/21
Ograniczenia wprowadzone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zakazujące prowadzenia określonej działalności gospodarczej, nie naruszają prawa własności, jeżeli są konieczne z punktu widzenia interesu publicznego, odpowiadają zasadzie proporcjonalności oraz mieszczą się w ramach władztwa planistycznego gminy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Leszek Kiermaszek sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant starszy asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O. T. i P. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2021 r. sygn. akt II SA/Gl 1129/20 w sprawie ze skargi O. T. i P. T. na uchwałę Rady Miejskiej Orzesze z dnia 9 lipca 2020 r. nr XXI/255/20 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 13 stycznia 2021 r., II SA/Gl 1129/20 oddalił skargę O. T. i P. T. na uchwałę Rady Miejskiej Orzesze z 9 lipca 2020 r. nr XXI/255/20 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Orzesze – centrum (etap 1).
W uzasadnieniu wskazano, że skarżący są właścicielami działek [...] i [...], leżących na terenie objętym planem miejscowym i zaskarżają ten plan w zakresie, w jakim wyklucza realizację na ich nieruchomości usług spopielania zwłok zwierząt (§ 6 pkt 7 i 8 planu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty