Rozstrzygnięcie w sprawie kary pieniężnej za nieuzupełnienie zgłoszenia w systemie SENT - Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2024 r., sygn. II GSK 94/24
Nałożenie kary pieniężnej na przewoźnika za nieuzupełnienie zgłoszenia SENT o dane wymagane przed rozpoczęciem przewozu po drodze publicznej wymaga pewnych ustaleń faktycznych dotyczących fizycznego rozpoczęcia przewozu na drodze publicznej oraz uwzględnienia klauzuli interesu publicznego i zasady proporcjonalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lipca 2023 r. sygn. akt VI SA/Wa 1380/23 w sprawie ze skargi T.W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 29 listopada 2022 r. nr 1401-IOC.48.18.2022.2.BB w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz T.W. 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Emilianowie w dniu 10 sierpnia 2021 r. przeprowadzili kontrolę zespołu pojazdów o numerach rejestracyjnych BI 9634N i WL 484EA, którym przewoźnik – T.W. (dalej: skarżący) - przewoził 33 500 litrów produktów paliwowych (kod CN 2710). Przewóz ten został zgłoszony do systemu monitorowania drogowego przewozu towarów (SENT), jednak w wyniku kontroli zgłoszenia SENT20210809010932 stwierdzono, że skarżący nie dopełnił obowiązku uzupełnienia w rejestrze zgłoszeń danych określonych w art. 5 ust. 4 pkt 1 lit. a) - i) ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2021 r., poz. 1857; dalej: ustawa SENT). Wskazano, że podczas kontroli kierowca okazał telefon z włączoną aplikacją (nr lokalizatora AI8-AZ66RA-3). Po zakończeniu kontroli kontrolujący zezwolili kierowcy na kontynuowanie jazdy, mając na uwadze, że paliwo zostało zatankowane w bazie paliw w Emilianowie oraz porę nocną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty