Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.279.2024.2.KW
Opisany zdarzeniu przyszłym Robot i Urządzenia peryferyjne spełniają warunki wskazane w art. 38eb ust. 3 i 4 ustawy o PDOP i w konsekwencji Wnioskodawca ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów dotyczących Robota stanowiących odpisy amortyzacyjne, w latach 2022-2026 na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o PDOP.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy opisane w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Roboty, spełniają definicję robota przemysłowego zawartą w treści przepisu art. 38eb ust. 3 ustawy CIT- jest prawidłowe;
- czy opisane w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Urządzenia peryferyjne, spełniają definicję zawartą w treści przepisu art. 38eb ust. 4 ustawy CIT- jest prawidłowe;
- czy Wnioskodawca będzie uprawniony w poszczególnych latach podatkowych (po przyjęciu Robotów i Urządzeń peryferyjnych od używania jako środki/środek trwały) do odliczania od podstawy opodatkowania 50% kwoty dokonanych w danym roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych od Robotów i Urządzeń peryferyjnych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 maja 2024 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skorzystania z tzw. ulgi na robotyzację.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie organu - pismem z 23 lipca 2024 r. (data wpływu 23 lipca 2024r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. (dalej: „A.” lub „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem, który specjalizuje się produkcją części dla przemysłu (…). Specjalizuje się szczególnie w (…).
Jednym z głównych elementów rozwoju A. jest ciągłe ulepszanie parku maszynowego, dążące do zwiększenia wolumenu produkcji, poprawie bezpieczeństwa pracy oraz wdrażaniu rozwiązań bardziej zrównoważonych energetycznie. A. realizuje powyższe przesłanki poprzez wprowadzanie nowych elementów do ciągu produkcyjnego oraz coraz większe zrobotyzowanie parku maszynowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty