Oddalenie skargi kasacyjnej dotyczącej wywłaszczenia nieruchomości z 1956 roku - Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. I OSK 741/21
Decyzję wywłaszczeniową, nawet jeśli wydano ją na podstawie niekompletnych akt administracyjnych i dotyczących osób nieżyjących, należy oceniać według standardów obowiązujących w okresie jej wydania, zaś rażące naruszenie prawa musi wynikać z oczywistego i bezspornego naruszenia przepisów prawa materialnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.S. i R.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 711/19 w sprawie ze skargi B.S. i R.S. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] września 2018 r. nr DO-4-6613-793-KB/16 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 711/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi B.S. i R.S. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z [...] września 2018 r. nr DO-4-6613-793-KB/16 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddalił skargę.
Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożyli B.S. i R.S., zastępowani przez adwokata, zaskarżając wyrok w całości.
W skardze kasacyjnej Sądowi I instancji zarzucono na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.) naruszenie:
1. przepisów postępowania, tj. art. 3 § 1 p.p.s.a. i art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w zw. z art. 7 k.p.a., art. 77 § 1 k.p.a., art. 77 § 3 k.p.a., art. 80 k.p.a. poprzez nieuchylenie zaskarżonej decyzji Ministra Inwestycji i Rozwoju w wyniku przeprowadzenia dowolnej oceny zgromadzonego materiału dowodowego przejawiającej się w błędnym uznaniu, że K.S. był pełnomocnikiem spadkobierców J.S., tj. J.1 i W. S., podczas gdy w pozostałych dokumentach zgromadzonych w aktach sprawy wywłaszczeniowej (oprócz wniosku o wywłaszczenie) brak jest jakichkolwiek wzmianek o ustanowieniu przez pozostałych współwłaścicieli pełnomocnika w osobie K.S., zaś osoby te przed śmiercią pozostawały w konflikcie, mieszkały w różnych częściach Polski, jak i poprzez bezzasadne przyjęcie, iż akta sprawy wywłaszczeniowej są niekompletne w sytuacji, gdy akta sprawy zawierają teczkę składającą ze 114 ponumerowanymi kartami opatrzoną tytułem Prezydium Rady Narodowej w P. – wywłaszczenie nieruchomości P., ul. [...] (...), co w konsekwencji doprowadziło do nieuzasadnionego oddalenia skargi;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty