23.05.2024

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2024 r., sygn. III OSK 2398/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant: asystent sędziego Przemysław Iżycki po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 51/23 w sprawie ze skargi L. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 listopada 2022 r. nr 1067/kadr/22 w przedmiocie odmowy uchylenia zaskarżonej decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 7 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 51/23 wydanym po rozpoznaniu sprawy ze skargi L. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 listopada 2022 r. nr 1067/kadr/22 w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259 ze zm.) dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją organ odmówił uchylenia decyzji w sprawie zwolnienia skarżącego ze służby w Policji. Skarżący został zwolniony ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r., poz. 360 ze zm.), z uwagi na przedstawienie mu zarzutu w postępowaniu karnym. U podstaw wniosku skarżącego o uchylenie decyzji o zwolnieniu ze służby, w trybie art. 155 k.p.a., legło ustalenie, iż prawomocnym postanowieniem Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Siedlcach z 25 marca 2022 r. umorzono śledztwo prowadzone pod sygn. akt PO I Ds. 68.2019. Uwzględniając skargę Sąd I instancji wskazał, że organ prowadząc postępowanie w przedmiotowej sprawie nie wyjaśnił wszystkich istotnych okoliczności sprawy mających znaczenie dla jej rozstrzygnięcia. Organ nie rozważył kwestii istnienia interesu społecznego lub słusznego interesu strony, które przemawiałyby za uchyleniem decyzji zwolnieniowej. W ocenie Sądu organ nieprawidłowo postawił znak równości między interesem służby, który stanowił podstawę decyzji zwolnieniowej, z istnieniem interesu społecznego, jako jednego z warunków uchylenia decyzji w trybie art. 155 k.p.a. Organ zignorował fakt wydania postanowienia o umorzeniu śledztwa prowadzonego przeciwko skarżącemu, w sytuacji gdy postawienie skarżącemu zarzutu stanowiło główną i jedyną przyczynę wszczęcia postępowania w sprawie zwolnienia ze służby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne