22.05.2024 Ubezpieczenia

Brak obowiązku alimentacyjnego wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 22 maja 2024 r., sygn. I OSK 954/23

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny. Synowa niepełnosprawnej osoby nie spełnia tego warunku i nie może otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia NSA Mariola Kowalska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 11 października 2022 r. sygn. akt II SA/Ol 600/22 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 4 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 października 2022 r. sygn. akt II SA/Ol 600/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 4 lipca 2022 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Skarżąca w dniu 8 kwietnia 2022 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad teściową – Z. K.

Decyzją z dnia 9 maja 2022 r. Burmistrz Bartoszyc odmówił skarżącej przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła skarżąca.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie decyzją z dnia 4 lipca 2022 r., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że w sprawie nie zostały spełnione przesłanki umożliwiające przyznanie stronie wnioskowanego świadczenia. Wnioskodawczyni jest synową osoby wymagającej opieki. Nie jest więc osobą wymienioną w art. 17 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.ś.r.", (nie jest matką albo ojcem Z. K., opiekunem faktycznym dziecka, osobą będącą rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Nie może też być zaliczona do innych osób, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny. Obowiązek ten obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Krewnymi w linii prostej są zstępni tj. córka, syn, wnuk, prawnuk oraz wstępni, tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Ponadto, obciąża małżonków po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa oraz po orzeczeniu separacji, powinowatych, ale jedynie w relacji ojczym/macocha pasierb/ pasierbica, osoby związane relacją przysposobienia, krótkotrwale mężczyznę, którego ojcostwo zostało uwiarygodnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne