Wyrok NSA z dnia 15 maja 2024 r., sygn. I OSK 958/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 stycznia 2023 r. sygn. akt II SA/Rz 986/22 w sprawie ze skargi H. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 15 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2) odstępuje od zasądzenia od H. J. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2023 r. sygn. akt II SA/Rz 986/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi H. J., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 15 lipca 2022 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
W dniu 16 maja 2022 r. skarżąca złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku koniecznością opieką nad legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mężem T. J.
Wójt Gminy Wojaszówka decyzją z dnia 2 czerwca 2022 r. odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.
Odwołanie od powyższej decyzji wniosła skarżąca.
Decyzją z dnia 15 lipca 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy zauważył, skarżąca jest emerytką, ma 70 lat, jest osobą w wieku poprodukcyjnym, nie pozostaje w zatrudnieniu i jako taka nie może zrezygnować z zatrudnienia. O rezygnacji z zatrudnienia czy też świadomym jego niepodejmowaniu można mówić w sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę jest obiektywnie zdolna do podjęcia zatrudnienia lub rezygnacji z ewentualnie zaproponowanego zatrudnienia, na którą to zdolność wpływa także wiek takiej osoby. Takiej okoliczności, w ocenie organu, w sprawie zabrakło. Kolegium podkreśliło, że świadczenie pielęgnacyjne ma stanowić substytut wynagrodzenia za pracę, którego nie może uzyskiwać osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny czy też zastępczego świadczenia emerytalno-rentowego. Wiek wnioskodawcy winien mieć znaczenie dla oceny spełnienia przesłanki w postaci nie podejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Nie sposób przyjąć by każdy niezależnie od wieku mógł być osobą aktywną zawodowo. Stanowiska tego nie może zmienić nawet obiektywna zdolność danej osoby do realnego niesienia pomocy choremu członkowi rodziny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty