08.05.2024

Rokowania dotyczące służebności przesyłu a decyzje administracyjne - Wyrok NSA z dnia 8 maja 2024 r., sygn. I OSK 66/23

Zainicjowanie rokowań jest wystarczające do spełnienia wymogu z art. 124 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nawet jeśli nie osiągnięto porozumienia; błędne wskazanie numerów działek nie dyskwalifikuje przeprowadzonych rokowań, jeżeli strony wiedziały, o jakie nieruchomości chodzi.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 września 2022 r. sygn. akt I SA/Po 193/22 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 31 stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 września 2022 r. sygn. akt I SA/Po 193/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę R. B. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 31 stycznia 2022 r., którą utrzymana została w mocy decyzja Starosty Poznańskiego z dnia 28 września 2021 r., wydana na podstawie art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, orzekająca na wniosek E. sp. z o.o. o ograniczeniu sposobu korzystania z części nieruchomości położonej w gminie Kórnik, stanowiącej własność R. B.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł skarżący, zarzucając naruszenie:

I) przepisów prawa materialnego, tj. art. 124 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2021 r., poz. 1899), dalej: "u.g.n.", poprzez:

1) błędne ustalenie, że wydanie decyzji zostało poprzedzone rokowaniami z właścicielem, a zatem że został spełniony w niniejszej sprawie warunek konieczny do wydania decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości, podczas gdy w rzeczywistości takie rokowania nie miały miejsca, działania E. sp. z o.o. (dalej: "wnioskodawca") albowiem polegały na podejmowaniu czynności pozornych, a przy tym przekraczających dyspozycję ww. przepisu, bowiem zmierzających do ustanowienia służebności przesyłu,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne