Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.374.2024.2.JM
Zastosowanie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem świadczeń od fundacji rodzinnej.
Uwzględnienie skargi i zmiana interpretacji indywidualnej
Szanowny Panie:
1)uwzględniam w całości Pana skargę na interpretację indywidualną z 10 czerwca 2024 r. znak 0114-KDIP3-2.4011.374.2024.1.JM;
2)stwierdzam, że w sprawie wydania dla Pana tej interpretacji nie doszło do działania bez podstawy prawnej ani do rażącego naruszenia prawa;
3)zmieniam z urzędu zaskarżoną interpretację – uznaję, że stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku z 10 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem świadczeń od fundacji rodzinnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Rozważa Pan przeprowadzenie procesu sukcesji swojego majątku oraz umożliwienie dalszej jego integracji, a także zarządzania nim w sposób pozwalający na zachowanie aktywności w sferze gospodarczej i dostarczanie środków utrzymania przyszłym pokoleniom. W tym celu planuje Pan ustanowić fundację rodzinną z siedzibą w Polsce (dalej: „FR”). FR zostanie ustanowiona, a następnie zarejestrowana w oparciu o przepisy UFR.
Będzie Pan jednym z dwóch fundatorów FR. Drugim fundatorem będzie Pana żona (dalej zwani łącznie jako „Fundatorzy”). Fundatorzy zawarli umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyzę). Kapitał założycielski fundacji zostanie pokryty gotówką. Następnie Fundatorzy darują FR posiadane przez siebie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby lepiej zobrazować planowane działanie i ułatwić uzyskanie odpowiedzi na zadane we wniosku pytania, przyjmuje Pan założenia, że dokona Pan darowizny 45% udziałów o wartości rynkowej 9.000.000 zł (słownie: dziewięć milionów złotych). Z kolei Pana Żona, będąca drugim fundatorem, daruje do FR 5% udziałów o wartości rynkowej 1.000.000 zł (słownie: jeden milion złotych). Zarówno Pan, jak i Pana Żona, posiadają ww. udziały w swoich majątkach prywatnych. FR będzie posiadała wyłącznie dwóch Fundatorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty