19.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.302.2024.2.PRM

Wykazanie w ewidencji JPK_VAT podatku VAT należnego od każdej udokumentowanej transakcji, tj. zarówno z raportów fiskalnych, jak i wystawionych faktur w ramach procedury samofakturowania.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wykazania w ewidencji JPK_VAT podatku VAT należnego od każdej udokumentowanej transakcji, tj. zarówno z raportów fiskalnych, jak i wystawionych faktur w ramach procedury samofakturowania. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 lipca 2024 r. (wpływ 4 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

S.C., dalej Podatnik lub Wnioskodawca, jest rezydentem podatkowym Polski podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości osiągniętych dochodów zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Podatnik od 2 maja 2023 r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (zasady ogólne). Od ww. dnia jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest działalność taksówek osobowych. Podatnik nie wybrał opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361).

Wnioskodawca zawarł dwie umowy o współpracę z:

1.A. Sp. z o.o.

2.B. S.A.

Ogólne warunki o współpracy z A. określają zasady świadczenia usług pośrednictwa, w ramach których podatnik zobowiązany jest świadczyć usługi przewozu. Prawnie wiążąca umowa przewozu, której przedmiotem jest usługa przewozowa świadczona przez przewoźnika na rzecz pasażera jest zawierana pomiędzy przewoźnikiem a pasażerem za pomocą oprogramowania C. udostępnianym przez spółkę A. Platforma C. oraz usługi pośrednictwa działają poprzez łączenie pasażerów poszukujących usług przewozowych z przewoźnikami. Usługi przewozowe obejmują krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób w rozumieniu art. 5b ust. 1 pkt 3 Ustawy o Transporcie Drogowym wykonywany przy użyciu taksówki w rozumieniu art. 2 pkt 43 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Platforma C. umożliwia pasażerom (lub klientom biznesowym w przypadku założenia konta biznesowego) bezgotówkowe rozliczanie się za zamówienie zrealizowane przez przewoźnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne