24.07.2024 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. I GZ 215/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Beata Sobocha-Holc po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia W. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 marca 2024 r., sygn. akt V SA/Wa 2437/23 w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2023 r., nr DBR/1/23 w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranej płatności dobrostanowej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 6 marca 2024 r., sygn. akt V SA/Wa 2437/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 935; dalej zwanej "p.p.s.a."), odmówił W. B. (dalej zwanego "skarżącym") wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie z 17 sierpnia 2023 r., nr DBR/1/23, w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranej płatności dobrostanowej w wysokości 20.414,29 zł.

W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że skarżący w skardze na opisaną wyżej decyzję zawarł wniosek o wstrzymanie jej wykonania z uwagi na zachodzące niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. We wniosku wskazał, że wykonanie decyzji skutkować będzie znaczącym pogorszeniem sytuacji finansowej skarżącego, zważywszy na nieuchronną konieczność zakończenia prowadzenia hodowli tj. utratą podstawowego źródła utrzymania. Skarżący uzupełnił wniosek pismami z: 4 grudnia 2023 r. oraz 11 grudnia 2023 r. Wskazał, że prowadzi hodowlę bydła mięsnego, która jest jego jedynym źródłem przychodu w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej oraz ustaniem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Skarżący podkreślił, że od 2021 r. nie otrzymuje z ARiMR jakichkolwiek dopłat do produkcji rolnej co zmusza go do sukcesywnej redukcji jego stada podstawowego. Zaznaczył, że odmowa wstrzymania wykonania decyzji może doprowadzić także do rezygnacji z kontynuacji studiów wyższych przez syna skarżącego. Ponadto, skarżący wskazał, że w 2018 r. zaciągnął kredyt na budowę budynku inwentarskiego – do spłaty pozostało 760.000 zł. Do ww. pism załączono: kopię świadectwa pracy, wydruk z CEIDG, kopię wniosku o przyznanie płatności na rok 2023, wydruk z systemu informatycznego IRZ ARiMR potwierdzający stan pogłowia wg. stanu na 15 listopada 2023 r., kopię umowy o kredyt inwestycyjny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp