26.07.2024

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 1282 w sprawie trudnej sytuacji finansowej środowiskowych domów samopomocy

Treść interpelacji:

Do mojego biura poselskiego trafiło pismo Przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy dotyczące pogarszającej się sytuacji finansowej przedmiotowych placówek. Obecny poziom ich finansowania (2 250,40 zł na 1 uczestnika) jest ich zdaniem nieadekwatny do zmian, które zaszły w gospodarce w ostatnich latach oraz uzasadnionych potrzeb i nie gwarantuje stabilizacji finansowej. Zwiększone koszty utrzymania środowiskowych domów samopomocy już dziś powodują znaczne trudności w planowaniu i wykonaniu budżetu, a w konsekwencji uszczuplenie puli środków przeznaczanych na proces terapeutyczny uczestników, co z czasem może wpłynąć na obniżenie standardu świadczonych usług. Niezbędny jest zatem wzrost środków na prowadzenie procesu wspierająco- aktywizującego, do wysokości gwarantującej realizację usług na odpowiednim, adekwatnym do potrzeb uczestnika poziomie.

Istotne jest także adekwatne wynagradzanie pracowników zespołu wspierająco-aktywizującego. Niestety, przy obecnej wysokości dotacji na poziomie 290% kryterium dochodowego, podniesienie wynagrodzeń pracowników do poziomu adekwatnego do ich kwalifikacji, umiejętności i złożoności realizowanych przez nich zadań nie jest możliwe. Spowoduje to dalsze spłaszczenie wynagrodzeń, a także masowy odpływ pracowników ŚDS-ów do innych ośrodków, w których płace są znacznie wyższe i w których otrzymają rekompensaty za specyficznie trudne warunki pracy. W relacji do kwalifikacji, wymagań i ponoszonych obciążeń, pracownicy ŚDS-ów są jedną z najniżej opłacanych profesji. Zwiększenie wynagrodzeń w 2024 r. jest zatem nie tylko uzasadnione, ale i konieczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty