Postanowienie NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. II FZ 41/24
Dnia 9 lipca 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Płusa po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia L. J. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 stycznia 2024 r. sygn. akt I SA/Kr 937/23 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 1 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 11 stycznia 2024 r. sygn. akt I SA/Kr 937/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odmówił L. J. (dalej jako "Skarżący") wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (dalej jako "Dyrektor Izby Administracji Skarbowej") z dnia 1 sierpnia 2023 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że we wniosku o wstrzymanie wykonania ww. decyzji pełnomocnik Skarżącego odniósł się do wydanego w sprawie przez Sąd postanowienia z dnia 21 listopada 2023 r. o zawieszeniu postępowania sądowego do czasu rozstrzygnięcia przez NSA sprawy mającej za przedmiot wygaśniecie decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku opłacanego w formie karty podatkowej. Podał, że wobec faktu, iż zasadność wszczęcia i kontynuowania postępowania karnego skarbowego zależy do wyniku sprawy przed NSA, zaś Skarżącemu grozi niepowetowana szkoda w związku z wszczęciem przeciwko niemu postępowania karnego skarbowego i wysokim prawdopodobieństwem ukarania Skarżącego - który jest także zobowiązany do uiszczenia podatku w wysokości określonej w zaskarżonej decyzji - mandatem karnym, wniosek o zawieszenie wykonania decyzji organu pierwszej i drugiej instancji jest w pełni zasadny. W konsekwencji, Skarżącemu grozi nie tylko szkoda materialna, ale również po wydaniu rozstrzygnięcia przez NSA zgodnego ze stanowiskiem Skarżącego, zajdzie potrzeba wzruszenia wszystkich postępowań tak administracyjnych, jak i karnych skarbowych, co z kolei wiąże się z ogromnym nakładem środków pieniężnych, czasu i sił. Pozostawanie przez ten okres przez Skarżącego osobą podejrzaną/ukaraną, który prowadzi szkołę i naucza dzieci mając przy tym nieposzlakowaną opinię, godzi w jego dobre imię i naraża na utratę zaufania klientów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty