Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. II OSK 2517/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Antas Protokolant: starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. i A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 lipca 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 352/20 w sprawie ze skargi A. W., B. B. i M. W. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy B., fragment obszaru wsi [...] oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 352/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. W., B. B. i M. W. na uchwałę Rady Gminy Bolimów z dnia 31 stycznia 2020 r., nr XVIII/95/2020, w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bolimów, fragment obszaru wsi Bolimów, dalej: "Plan", "zaskarżona uchwała".
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:
31 stycznia 2020 r. Rada Gminy Bolimów na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.), dalej: "u.s.g.", art. 15 ust. 2, art. 20 ust. 1, art. 27 i art. 29 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 ze zm.), dalej: "u.p.z.p.", w związku z uchwałą nr VII/41/2019 Rady Gminy Bolimów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bolimów, fragment obszaru wsi Bolimów, Rada Gminy Bolimów podjęła uchwałę nr XVIII/95/2020 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bolimów, fragment obszaru wsi Bolimów.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na powyższą uchwałę A. W., B. B. i M. W. wyjaśnili, że naruszenia interesu prawnego upatrują w niezapewnieniu im ustaloną lokalizacją planowanej budowy strzelnicy w Bolimowie należytego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Skarżący są właścicielami działek sąsiadujących z planowaną strzelnicą. W ich interesie jest ochrona tego środowiska i zapobieżenie stwarzaniu oraz oddziaływaniu negatywnych czynników na środowisko. Wraz z naruszeniem interesu prawnego skarżących nastąpiło naruszenie obiektywnego porządku prawnego. Rada Gminy w Bolimowie uchwalając zaskarżoną uchwałą lokalizację budowy strzelnicy w Bolimowie w obrębie Parku Bolimowskiego nadużyła przysługującego jej w tej mierze uprawnienia. Organ wydający "decyzję" o planowanej budowie strzelnicy w Bolimowie naruszył zarówno przepisy art. 7, art. 9 oraz art. 77 K.p.a., jak też nie dokonał oceny i nie zachował obowiązującej procedury planowanego obiektu w myśl zapisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także według zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. poz. 1839) wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia (budowy strzelnicy) na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zdaniem skarżących, budowa strzelnicy stanowi zagrożenie dla sąsiadujących siedlisk ptaków i zwierząt gatunków chronionych. Jest zagrożeniem dla fauny i flory pomnika przyrody, jakim jest Bolimowski Park Krajobrazowy. Planowana inwestycja – strzelnica w Bolimowie narusza zasadę dobrego sąsiedztwa, która wynika z art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. Planowana inwestycja – strzelnica na tym terenie będzie kolidować z obecną zabudową mieszkaniową jednorodzinną ze względu na funkcje, wielkość, jej charakter i potencjalnie znaczną liczbę użytkowników. Powodować będzie przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty