08.02.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2024 r., sygn. I OSK 94/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Ć. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 628/22 w sprawie ze skargi A. Ć. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 30 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 maja 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 628/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Ć. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 30 grudnia 2021 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

W dniu 5 listopada 2021 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną babcią E. K.

Decyzją z dnia 3 grudnia 2021 r. Wójt Gminy S. odmówił skarżącej przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia.

Odwołanie od tej decyzji wniosła skarżąca.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Płocku, decyzją z dnia 30 grudnia 2021 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, wskazując że babcia strony ma trzech synów, z których żaden nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Skarżąca wniosła na powyższą decyzję skargę, stawiając zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego w postaci art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.ś.r.".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalając skargę podzielił stanowisko organu odwoławczego, że osoba wymagająca opieki ma trzech dorosłych synów (a więc osoby spokrewnione w pierwszym stopniu), którzy nie są małoletni i nie legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Sąd nie zgodził się przy tym ze skarżącą, że organ wskazał jako przyczynę odmowy okoliczność, że osobą zobowiązaną do pomocy jest syn Z. K. Organ wyjaśnił bowiem, że wziął pod uwagę, że E. K. posiada trzech synów i każdy z nich (a nie tylko Z. K.) jest zobowiązany do świadczenia jej pomocy. Skoro w sprawie wystąpiła negatywna przesłanka przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, organ był zobowiązany na podstawie art. 17 ust. 1a u.ś.r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne