Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 6354/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie: sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Zachodniopomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 czerwca 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 429/21 w sprawie ze skargi Województwa Zachodniopomorskiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 5 marca 2021 r. nr P-1.4131.50.2021.EM w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska wspierającego kobiety na Pomorzu Zachodnim 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Wojewody Zachodniopomorskiego na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 2 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 429/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Województwa Zachodniopomorskiego (dalej: Województwo) na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego (dalej: Wojewoda, organ nadzoru) z 5 marca 2021 r., nr P-1.4131.50.2021.EM, w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska wspierającego kobiety na Pomorzu Zachodnim: 1/ uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; 2/ zasądził od organu na rzecz Województwa zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 28 stycznia 2021 r. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego (dalej: Sejmik) podjął, na podstawie art. 16 ust. 2 Konstytucji RP oraz § 10 pkt 6 Załącznika do uchwały Nr VIII/92/19 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia Statutu Województwa Zachodniopomorskiego (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2019 r., poz. 4229 ze zm.; dalej: Statut), uchwałę Nr XXII/263/21 w sprawie przyjęcia stanowiska wspierającego kobiety na Pomorzu Zachodnim (dalej: uchwała). W załączniku do uchwały Sejmik, solidaryzując się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu (w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., K 1/20; dalej: wyrok TK), uznał, że w obliczu zagrożenia wielu kobiet na Pomorzu Zachodnim, które mogą znaleźć się w dramatycznej sytuacji, nie tylko życiowej ale i formalno-prawnej - należne jest im wsparcie. W związku z powyższym, zawnioskował do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (dalej: Zarząd) o przeznaczenie kwoty 100.000 zł na opracowanie oraz realizację przez organizacje pozarządowe programu pn. "Program wsparcia kobiet na Pomorzu Zachodnim" (dalej: Program) polegającego m.in. na pomocy prawnej i psychologicznej dla kobiet dotkniętych skutkami wprowadzonego prawa. Zaapelował także do innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa zachodniopomorskiego o podejmowanie podobnych działań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty