Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.418.2024.3.MG
Wypłata zysku przez spółkę przekształconą wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem na podstawie uchwały podjętej przez wspólników spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 14 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wspólnikowi niepodzielonych zysków spółki jawnej po jej przekształceniu w spółkę z o.o.
Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 lipca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą na terytorium Polski, która jest transparentna podatkowo, zwanej dalej „Spółką”. Głównym przedmiotem działalności spółki jest (…) (PKD …). W ramach swojej działalności spółka posiada (…) (…) w całej Polsce. Wszyscy wspólnicy spółki są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi.
Obecnie wszyscy wspólnicy spółki (w tym Wnioskodawczyni) zamierzają dokonać przekształcenia spółki (w rozumieniu art. 551 i nast. kodeksu spółek handlowych) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością korzystając z uproszczonej procedury przekształcenia uregulowanej w art. 572 k.s.h. Z uwagi na transparentność podatkową spółki wspólnicy opodatkowywali uzyskane za jej pośrednictwem dochody bezpośrednio po swojej stronie, w proporcji do swojego udziału w zyskach i stratach spółki, w oparciu o art. 8 u.p.d.o.f.
Część z tych opodatkowanych dochodów (zysków) była wypłacana na rzecz wspólników, stanowiąc źródło ich utrzymania. Jednakże większość uzyskanego przez spółkę dochodu (zysku), pomimo jego opodatkowania po stronie wspólników, była zatrzymywana w majątku spółki na potrzeby jej działalności (i wykazywana w księgach rachunkowych jako kapitał zapasowy spółki). Przez lata funkcjonowania spółki kwota tych wcześniej opodatkowanych (po stronie wspólników), a niepodzielonych między wspólników (i co za tym idzie niewypłaconych wspólnikom) zysków osiągnęła znaczne rozmiary, w wymiarze kilkuset milionów złotych. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawczyni nie zna dokładnej kwoty niepodzielonych zysków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty