Interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.345.2024.1.PT
Likwidacja spółki i sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną, podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawca jest wspólnikiem - komandytariuszem w spółce komandytowej, podlegającej opodatkowaniu PIT od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: „SPK” lub Spółka). SPK stała się podatnikiem PIT od maja 2021 r. Wnioskodawca wraz z córką są jedynymi wspólnikami SPK. SPK powstała z przekształcenia jej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nastąpiło w 2017 r.
Wnioskodawca pierwotnie nabył udziały Spółki (wówczas działającej jeszcze w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w ramach transakcji kupna udziałów od jej poprzednich wspólników.
Następnie Wnioskodawca dokonał podwyższenia kapitału Spółki (wciąż będącej w formie sp. z o.o.). W celu objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w postaci części udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka zbywana”), w której posiadał 100% praw głosów. Na skutek nabycia przedmiotu aportu (części udziałów w Spółce zbywanej) Spółka uzyskała liczbę udziałów w Spółce zbywanej, dającą jej bezwzględną większość praw głosów w Spółce zbywanej. Wnioskodawca w zamian za aport otrzymał wyłącznie nowe udziały Spółki, wyemitowane przez Spółkę w związku z podwyższeniem jej kapitału zakładowego, przy czym Wnioskodawca nie otrzymał od Spółki nabywającej żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce. Wkład do Spółki (w postaci udziałów Spółki zbywanej) został w całości przeznaczony na kapitał zakładowy Spółki (nie występowało agio przekazywane na kapitał zapasowy). Transakcja spełniała warunki przewidziane w art. 24 ust 8a-8d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387; dalej: „ustawa PIT’).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty