Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. II FSK 1291/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Kandut (spr.), po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2763/21 w sprawie ze skargi M. C. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 września 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2) zasądza od M. C. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 19 lipca 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 2763/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę M. C. i uchylił postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 września 2021 r. nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z 15 lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan faktyczny sprawy, jaki przyjął Sąd I instancji za podstawę wyroku, wynikał z wniosku podatnika o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz pism uzupełniających. Wskazano w nich, że wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej, która wydłużyła rok obrotowy od 1 stycznia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r., przy czym z dniem 1 maja 2021 r. stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.). Wnioskodawca jest uprawniony do pobrania zysku odpowiadającego wielkości udziału w zysku spółki, który został określony w umowie spółki. Umowa nie wyklucza jednak możliwości podjęcia przez wspólników uchwały o podziale zysku w inny sposób, jeżeli wspólnicy uznają, że przyczynili się do wypracowania zysku spółki w wysokości innej niż wynikająca z umowy proporcja na koniec roku. W związku z tym może wystąpić sytuacja, że w okresie od stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. udział podatnika w zysku spółki zostanie zwiększony na podstawie stosownej uchwały i wypłacony wnioskodawcy w wysokości większej niż przypadający na niego udział w zysku spółki obliczonym według proporcji na koniec roku 2020. Przyczyną podjęcia uchwały o takim podziale zysku może być odmienne wyobrażenie każdego ze wspólników odnośnie założeń biznesowych funkcjonowania spółki, w tym m.in. jej aktywności biznesowej, faktycznych przychodów lub kosztów, podziału zysku, sposobu rozliczeń, czy zaangażowania wspólników w prowadzenie spraw spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty