Wyrok NSA z dnia 28 września 2023 r., sygn. II GSK 1749/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 6/22 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] października 2021 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz R. L. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 6 kwietnia 2022r., sygn. akt VI SA/Wa 6/22 na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit c) ustawy z 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022r., poz. 329, obecnie Dz.U. z 2023r., poz. 259 dalej: "p.p.s.a.") uwzględnił skargę R.L. (dalej też: "strona", "skarżący") i uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (dalej też: "SKO", "organ") z [...] października 2021r., nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z [...] maja 2020r. w przedmiocie kary pieniężnej, orzekając o kosztach postępowania sądowego.
W skardze kasacyjnej organ zaskarżył powyższy wyrok w całości wnosząc o jego uchylenie w całości i oddalenie skargi w całości, ewentualnie o uchylenie wyroku w całości oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, wg norm przepisanych. Jednocześnie oświadczył, iż zrzeka się przeprowadzenia rozprawy w niniejszej sprawie.
Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił:
I. Naruszenie prawa materialnego:
1. art. 145 § 1 pkt. 1 lit a) p.p.s.a. w związku z art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy z 21 marca 1985r. (t.j. Dz. z 2022r., poz. 1693) o drogach publicznych (dalej: "u.d.p.") poprzez ich niewłaściwe zastosowanie, polegające na bezpodstawnym uznaniu, że fakt wydania decyzji przez Prezydenta m.st. Warszawy zezwalającej stronie na zajęcie odcinka pasa drogowego w postaci umieszczenia w nim ogródka gastronomicznego może stanowić okoliczność stanowiącą równocześnie zezwolenie na zajęcie przedmiotowego pasa drogowego w postaci umieszczenia w nim nośnika z reklamą w określony sposób, w sytuacji gdy zgodnie z ustalonym przez organy stanem faktycznym strona nie legitymowała się w okresie od dnia 23 września 2019r. do dnia 11 stycznia 2020r. odpowiednim zezwoleniem na zajęcie pasa drogowego w postaci skonkretyzowanej reklamy, a która to reklama wymagała osobnego zezwolenia zarządcy drogi, przez co doszło do uwzględnienia skargi w sytuacji, gdy ustalony stan faktyczny w istocie rzeczy w pełni odpowiadał dyspozycji normy prawa materialnego art.40 ust. 12 pkt 1 u.d.p.;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty