Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.234.2024.2.EB
Zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ 25 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) 2018 r. zakupiła Pani działkę gruntową. Nie przysługiwało Pani wówczas prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości.
(...) 2023 r. nastąpiła jej sprzedaż.
Zgodnie ze stanem faktycznym i dokumentacją zdjęciową, działka gruntu będącego przedmiotem sprzedaży, była zabudowana w postaci betonowego utwardzenia terenu (chodnika/podjazdu).
Potwierdzeniem jest dokumentacja zdjęciowa oraz stan rzeczywisty na dzień sprzedaży znajdujący się w bazie portalu (...).
Chodnik/betonowe utwardzenie terenu stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Pełną wiedzę o istnieniu zabudowań na sprzedawanej nieruchomości posiadał nabywca oraz notariusz, sporządzająca akt notarialny umowy sprzedaży. Notariusz pomimo przyjęcia nieodpowiadającego rzeczywistości oświadczenia, iż „przedmiotem dostawy był grunt niezabudowany” (sformułowanie to zostało użyte w treści aktu notarialnego) z pełną świadomością, pełniąc zawód zaufania publicznego, przyjęła opodatkowanie transakcji podatkiem PCC właściwym dla transakcji sprzedaży gruntu zabudowanego, innego niż budowlany, bądź – tak jak to miało miejsce w niniejszej sprawie – gruntu zabudowanego, który został pobrany w ramach aktu notarialnego. Podkreślić należy, że kupujący przed dniem transakcji mógł ustalić z Panią (tj. sprzedającym), iż wszelkie budowle i urządzenia budowlane zostaną usunięte lub rozebrane najpóźniej na dzień przed dniem transakcji. Niemniej, takie ustalenia nie miały miejsca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty