27.06.2024 Obrót gospodarczy

Oddalenie skargi kasacyjnej T. Sp. j. wobec decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku - Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 2015/23

Naruszenie obowiązku przedstawienia środka transportu do kontroli na wezwanie organu uprawnionego wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej wynikającej z ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Brak zgłoszenia się do kontroli, niezależnie od okoliczności takich jak rutyna czy niezrozumienie polecenia, skutkuje sankcją administracyjną, a odstąpienie od tej kary może być uzasadnione jedynie w wyjątkowych przypadkach, które nie zaistniały w przedmiotowej sprawie.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant asystent sędziego Paweł Cholewski po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Sp. j. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 marca 2023 r. sygn. akt II SA/Bk 140/23 w sprawie ze skargi T. Sp. j. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 5 stycznia 2023 r. nr 2001-IOD.48.79.2022 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. Sp.j. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 marca 2023 r., sygn. akt II SA/Bk 140/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę T. Sp. j. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 5 stycznia 2023 r., nr 2001-IOD.48.79.2022, w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 17 marca 2022 r. o godz. 11:09 do rejestru monitorowania przewozów zostało przesłane zgłoszenie podmiotu wysyłającego – T. Sp. j. w K., któremu system nadał numer referencyjny [...]. Wraz z numerem referencyjnym system wygenerował wezwanie Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Białymstoku do przedstawienia środka transportu wraz z towarem na ul. Raczkowskiej 184 w Suwałkach (siedziba Oddziału Celnego w Suwałkach) w celu przeprowadzenia kontroli. Tego samego dnia o godz. 12:26 uzupełniono zgłoszenie o dane dotyczące przewoźnika. Po uzupełnieniu zgłoszenia do przewoźnika również zostało skierowane wezwanie do przedstawienia środka transportu wraz z towarem w celu przeprowadzenia kontroli. Zgodnie ze zgłoszeniem, spółka T. dokonywała przewozu oleju bazowego N 100 w ilości 25120 kg z Polski na Łotwę zespołem pojazdów o nr rejestracyjnych [...]. W wezwaniu pouczono o obowiązku powiadomienia organu o planowanej dacie i godzinie dostarczenia towaru oraz grożących karach administracyjnych w przypadku niestawienia się do kontroli. Informacja o planowanej kontroli znajdowała się na pierwszej stronie "Formularza przewozu towarów podczas kontroli na drodze".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty