20.06.2024 Ubezpieczenia

Przesłanki odmowy świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. I OSK 1335/23

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) Sędzia del. WSA Jakub Zieliński po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 25 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 654/22 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z 25 maja 2022 r., nr KO.441.148.2022 w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 654/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej: Sąd I instancji, WSA) oddalił skargę M. K. (dalej: skarżący, skarżący kasacyjnie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (dalej: organ II instancji, SKO) z 25 maja 2022 r., nr KO.441.148.2022, w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

W skardze kasacyjnej od przywołanego wyroku pełnomocnik skarżącego zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615; dalej: uśr) w zw. z art. 132 kro poprzez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu przez WSA, że okoliczność pozostawania niepełnosprawnego H. K. (dalej: ojciec skarżącego, osoba wymagająca opieki) w związku małżeńskim z Z. K., której obowiązek alimentacyjny względem małżonka wyprzedza, na podstawie art. 130 kro, obowiązek alimentacyjny skarżącego względem ojca i która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, stanowi negatywną przesłankę przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego, bez względu na okoliczność faktycznych możliwości sprawowania opieki nad niepełnosprawnym przez jego małżonkę, podczas gdy w szeroko stosowanym orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd całkowicie przeciwny, zakładający, że pozostawanie osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim z osobą nielegitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności nie może być uważane za przesłankę odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, gdy małżonek obowiązany do sprawowania opieki nie jest obiektywnie zdolny tego obowiązku wypełnić, a zrealizować tę pomoc jest w stanie osoba zobowiązana do alimentacji w dalszej kolejności; pozostawanie w związku małżeńskim będzie stanowić tylko wtedy przeszkodę w przyznaniu świadczenia, ody małżonek osoby wymagającej opieki będzie w stanie skutecznie taką pomoc świadczyć, co w niniejszej sprawie (i co nie jest kwestionowane przez WSA) nie ma miejsca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne