Interpretacja indywidualna z dnia 2 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.147.2024.2.ASZ
Zwolnienie od podatku świadczonych usług polegających na przeprowadzeniu konsultacji psychodietetycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy usług konsultacji psychodietetycznych (online i stacjonarnie) dla osób chorych oraz dla osób, które nie mają jeszcze zdiagnozowanej choroby ale mają problemy zdrowotne oraz nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy usług konsultacji psychodietetycznych (online i stacjonarnie) wykonywanych w celu profilaktyki zachorowań czy edukacji dla osób bez zdiagnozowanych problemów psychodietetycznych i klinicznych, które po prostu będą chciały schudnąć.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestiizwolnienia od podatku świadczonych usług polegających na przeprowadzeniu konsultacji psychodietetycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2024 r. (wpływ 29 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Ma Pani wykształcenie wyższe, ukończyła Pani studia (...) na Uniwersytecie Medycznym na kierunku dietetyka, ze specjalnością dietetyka kliniczna oraz studia (...) na xxx na kierunku dietetyka, ze specjalnością Psychodietetyka. Stale dokształca się Pani też na kursach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach specjalistycznych.
Obecnie planuje Pani rozpoczęcie tzw. działalności nierejestrowej, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, w zakresie udzielania konsultacji psychodietetycznych. Przedmiotem niniejszego wniosku jest kwestia zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 oraz art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej także: ustawa o VAT) w zakresie prowadzenia przez Panią indywidualnych konsultacji psychodietetycznych online oraz stacjonarnie. Na ten moment planuje Pani świadczyć swoje usługi tylko w formie online (za pośrednictwem Internetu), ale nie wyklucza Pani w przyszłości także konsultacji stacjonarnych. Będą to konsultacje psychodietetyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty