Odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w przypadku pozostawania podopiecznego w związku małżeńskim - Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2024 r., sygn. I OSK 892/23
Pozostawanie podopiecznego w związku małżeńskim, gdy współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wyklucza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego krewnym zobowiązanym do alimentacji w dalszej kolejności, po małżonku (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Dnia 17 kwietnia 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 maja 2022 r., sygn. akt II SA/Bd 245/22 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 10 maja 2022 r., II SA/Bd 245/22 oddalił skargę M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] Prezydent Miasta W. odmówił przyznania M. L. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką A.L. Po rozpoznaniu odwołania skarżącej od powyższego rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. ww. decyzją z dnia [...] stycznia 2022 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji Kolegium zakwestionowało decyzję organu I instancji w zakresie nie spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 17 ust. 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", ale jednocześnie uznało, że istniały podstawy do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia, a to z uwagi na wystąpienie negatywnej przesłanki określonej w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.ś.r. bowiem osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Kolegium dodało, że do akt sprawy złożono kopie pozwu o orzeczenie separacji rodziców wnioskodawczyni ale z okoliczności sprawy wynika, że matka wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty