Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.107.2024.2.MW
Aport do spółki jawnej zespołu składników materialnych, stanowiących przedsiębiorstwo, wyłączony od opodatkowania VAT
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 8 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy aport zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami związanymi z tymi nieruchomościami, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, znajdujących się obecnie w majątku prywatnym, których wynajem opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług, można uznać za aport przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, a w związku z tym czy aport będzie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wpłynął 14 marca 2024 r.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 maja 2024 r. (data wpływu 29 maja 2024 r.) oraz dodatkowo pismem, które wpłynęło do Organu 6 czerwca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która wynajmuje nieruchomości znajdujące się w jej majątku prywatnym. Wnioskodawca w związku z wynajmem nieruchomości jest czynnym podatnikiem podatku VAT (przedsiębiorcą wyłącznie w rozumieniu ustawy o VAT). Wynajem nieruchomości opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - jako najem prywatny.
Wnioskodawca w ramach sukcesji pokoleniowej rozważa wniesienie aportem do Spółki Jawnej zespołu składników majątkowych składających się w szczególności z wynajmowanych nieruchomości, wraz z umowami które dotyczą wynajmu tychże nieruchomości, a także środkami pieniężnymi oraz należnościami i zobowiązaniami związanymi z tym zespołem składników, które umożliwiłyby kontynuowanie wynajmu nieruchomości. Tym samym Wnioskodawca wniesie całość składników materialnych i niematerialnych, które wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT polegającej na wynajmie nieruchomości prywatnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty