Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe spółki - Wyrok NSA z dnia 5 marca 2024 r., sygn. III FSK 4871/21
Dla odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki nie ma znaczenia ani kwestia podziału zadań między członkami zarządu, czy też niezajmowanie się przez jednego członka zarządu sprawami spółki. Tego typu okoliczności nie stanowią przesłanek do wyłączenia tej odpowiedzialności. Osoba podejmująca się piastowania funkcji członka zarządu powinna zdawać sobie sprawę, że charakter prawny tej funkcji oznacza nie tylko obowiązek wykonywania czynności zarządzających, ale także odpowiedzialność za sprawy spółki.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), Protokolant Marta Koźlik, , po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 25 sierpnia 2021 r. sygn. akt I SA/Bk 206/21 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 15 lutego 2021 r. nr 2001-IEW.4123.15.2020 w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
III FSK 4871/21
| | |UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Bk 206/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę W. K. (dalej jako: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 15 lutego 2021 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.
Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał, że spór w niniejszej sprawie dotyczy tego, czy w sprawie zaistniały przesłanki do orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej skarżącej jako byłego członka zarządu za zaległości podatkowe S. sp. z o.o. za marzec, kwiecień i maj 2015 r. z tytułu podatku od towarów i usług, a także tego, czy organy podatkowa prowadząc postępowanie podatkowe uczyniły zadość wymogom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, dalej jako: O.p.). Odnosząc się do przesłanek odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej wynikającej z art. 116 O.p., WSA w Białymstoku zauważył w pierwszej kolejności, że zgodnie ze zgromadzonym materiałem dowodowym skarżąca w oświadczeniu z 29 stycznia 2015 r. wyraziła zgodę na przyjęcie i pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu S. Sp. z o.o. Z Protokołu z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, sporządzonego 22 stycznia 2015 r. aktem notarialnym Rep A Nr [...] w obecności notariusza wynika, że uchwałą Nr 2 powołano skarżącą do Zarządu Spółki i powierzono jej funkcję Prezesa Zarządu. Następnie zgodnie z Protokołem z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników S. Sp. z o. o. z 14 czerwca 2016 r., uchwałą nr 1 odwołano skarżącą z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu ww. Spółki. Natomiast zaległości ww. Spółki w podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień i maj 2015 r. są wynikiem decyzji ostatecznych Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia 22 czerwca 2017 r. Termin płatności podatku od towarów i usług za marzec 2015 r. przypadał na 27 kwietnia 2015 r., za kwiecień 2015 r. na 25 maja 2015 r., zaś za maj 2015 r. na 25 czerwca 2015 r., a zatem w okresie, kiedy skarżąca pełniła w Spółce funkcję Prezesa Zarządu. Sąd dodał również, że z akt postępowania wynika, iż egzekucja z majątku spółki okazała się w całości bezskuteczna. W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego ustalono, iż Spółka nie posiada żadnego majątku, z którego można by było przeprowadzić skuteczną egzekucję. Postępowania egzekucyjne wobec Spółki zostały umorzone postanowieniem Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. z 28 marca 2019 r. WSA w Białymstoku zauważył, że przy ocenie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółek należy brać pod uwagę faktyczne, a nie tyko formalne sprawowanie funkcji członka zarządu. Podkreślił, że zakładając nawet, iż skarżąca w dniu 23 kwietnia 2020 r. skutecznie uchyliła się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu i podstępu, co w konsekwencji musiałoby oznaczać, iż oświadczenie o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji Prezesa Zarządu z 29 stycznia 2015r. jest nieważne w rozumieniu prawa cywilnego, to jednak okoliczność ta, zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, nie przeczy temu, iż skarżąca w okresie, w którym upływał termin płatności w podatku VAT za marzec, kwiecień i maj 2015 r., pełniła funkcję Prezesa Zarządu S. sp. z o.o. w rozumieniu art. 116 § 2 O.p.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty