Wyrok NSA z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. II GSK 1165/20
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 29 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia L. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lipca 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 2736/19 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia L. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 14 października 2019 r. nr KOC/4242/Gs/16 w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w przedmiocie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz Stowarzyszenia L. w L. 1120 (jeden tysiąc sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 lipca 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 2736/19, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę Stowarzyszenia L. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 14 października 2019 r., umarzającą postępowanie odwoławcze w przedmiocie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 21 września 2015 r. S. sp. z o.o. wystąpiła do Marszałka Województwa Mazowieckiego o udzielenie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii W. – L. Pismem z dnia 10 grudnia 2015 r. Stowarzyszenie L. w L., powołując się na interes społeczny, wystąpiło do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na podstawie art. 31 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 775; powoływanej dalej jako: k.p.a.). W uzasadnieniu wniosku stowarzyszenie wskazało, że na linii komunikacyjnej W. – L. ograniczona została oferta przewozowa; wielu przewoźników (w tym przedsiębiorstwo PKS) zaprzestało realizacji przewozów, a inni przewoźnicy znacznie je ograniczyli. Stowarzyszenie podało także, że jest zainteresowane jak najlepszym zaspokajaniem potrzeb przewozowych pasażerów, przy uwzględnieniu interesów i praw konsumentów oraz poszanowaniu zasad uczciwej konkurencji. Przystępując do postępowania na prawach strony, stowarzyszenie chce poznać przesłanki decyzji uwzględniających oraz oddalających wnioski przewoźników w sprawie wydania zezwoleń na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym dla linii W. – L. i zapewnić racjonalną kontrolę społeczną nad postępowaniem administracyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty