Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.160.2023.2.RMA
Brak możliwości zastosowania odwrotnego obciążenia przy dostawie energii elektrycznej i gazu w cenach ujemnych.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla potrzeb rozliczania transakcji dotyczących energii i gazu dokonywanych w cenach ujemnych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) [dalej: Wnioskodawca] został utworzony aktem notarialnym podpisanym w dniu (…) 2008 roku. Zgodnie z § 3 Statutu Spółki przedmiotem działalności jest prowadzenie (…) oraz wykonywanie innych czynności związanych z organizowaniem i prowadzeniem odpowiednio rozliczeń lub rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym, w rozumieniu właściwych przepisów prawa. Wnioskodawca prowadzi swoją działalność na podstawie zezwolenia wydanego (…) kwietnia 2010 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego na prowadzenie Wnioskodawcy (…) (decyzja nr (…)) w rozumieniu (...) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 211 poz. 1384). Dodatkowo, na podstawie art. 68a ust. 14 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, Wnioskodawca prowadzi (…) w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych. W tym zakresie do Wnioskodawcy stosuje się, co do zasady, odpowiednio przepisy ustawy o giełdach towarowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 380), dotyczące giełdowej izby rozrachunkowej.
Do zadań Wnioskodawcy, jako (…) giełd towarowych, w myśl art. 15 ust. 5 ustawy o giełdach towarowych, należy organizacja i prowadzenie rozliczeń transakcji giełdowych. W tym zakresie obowiązkiem Wnioskodawcy jest zapewnienie przeprowadzania rozliczeń członków z tytułu transakcji giełdowych poprzez zagwarantowanie wykonania ich zobowiązań i wierzytelności wynikających z tych transakcji. W zakresie powyższej działalności Wnioskodawca może m.in. prowadzić rachunki pieniężne, dokonywać rozliczeń pieniężnych, udzielać pożyczek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty