Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.257.2024.2.JB
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% usług sklasyfikowanych według PKWiU 74.90.12.0.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan pismami z 26 kwietnia 2024 r. (wpływ 26 kwietnia 2024 r.) oraz z 27 maja 2024 r. (wpływ z 27 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, polegającą na pośrednictwie komercyjnym (PKD 74.90.Z, tj. Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana). Wnioskodawca świadczy usługi, na podstawie umowy o współpracę, dla firmy D, która zajmuje się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań dla firm (…) (zwane dalej: towarami). Jako formę opodatkowania w roku 2023 Wnioskodawca wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tę formę opodatkowania będzie kontynuował w latach przyszłych.
Świadczone przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi polegają na:
-nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z klientami zleceniodawcy;
-pozyskiwaniu klientów dla zleceniodawcy;
-aktywnym rozwoju sprzedaży zleceniodawcy;
-dbaniu o dobre relacje z klientami zleceniodawcy;
-reaktywowaniu utraconych klientów zleceniodawcy.
Przy wykonywaniu tych usług Wnioskodawca nie nabywa prawa własności towarów, które ostatecznie trafiają do nabywców, tj. klientów Kontrahenta. Wnioskodawca nie jest stroną umów sprzedaży zawieranych pomiędzy Kontrahentem a nabywcami towarów. Wnioskodawca nie zawiera umów sprzedaży w imieniu Kontrahenta, czy też w imieniu nabywców towarów oraz nie posiada pełnomocnictwa do zawierania takich umów. Biorąc pod uwagę, że umowa zakupu towarów dokonywana jest pomiędzy Kontrahentem a nabywcą, Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za np. niezgodność towaru z umową lub brak rzetelności jednej ze stron umowy sprzedaży towarów. Wnioskodawca nie ponosi również odpowiedzialności za ewentualne zwroty lub reklamacje towarów sprzedanych przez Kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty