Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.193.2024.4.JP
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.09.20.0, oraz PKWiU 85.59.13.2.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
–nieprawidłowe w zakresie zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w odniesieniu do przychodów z tytułu świadczenia usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 85.59.13.2;
–prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwania – pismami z 8 i 31 maja oraz 5 czerwca 2024 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od (...) 2021 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w przedmiocie 62.01.Z działalność związana z oprogramowaniem, 62.02.Z działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki oraz 72.19.Z badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan na rzecz zagranicznego kontrahenta usługi informatyczne w roli data scientist, jednoznacznie niezwiązane z wytwarzaniem oprogramowania (kodowaniem). Wykonywane przez Pan zadania związane są z tworzeniem sztucznej inteligencji, przeprowadzaniem zaawansowanych analiz dużej ilości danych, eksploracji, transformacji i modelowania danych (tzw. uczenie maszynowe), a także wdrożeniem modeli na produkcję (automatyzacją modelowania danych oraz predykcji w celu rozwiązywania problemów biznesowych (np. optymalizacji kosztów produkcji)).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty