25.06.2024

Odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 287 w sprawie dorosłych osób w spektrum autyzmu

Treść interpelacji:

Autyzm stanowi współcześnie jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych. Liczba przypadków z każdym rokiem zwiększa się, wynika to między innymi ze zmian w definiowaniu tego zaburzenia, z jego zwiększonej wykrywalności, a także ze zmian środowiskowych. Autyzm jest zaburzeniem nieuleczalnym - osoby z nim się zmagające będą potrzebowały pomocy przez całe życie. Diagnoza indywidualnych potrzeb każdego pacjenta jest podstawą określenia możliwości terapii i rehabilitacji.

Potrzebne jest stworzenie lepszych warunków kształcenia, oraz przygotowania do dorosłości przy uwzględnieniu specyfiki funkcjonowania osób z ASD - to ważne, aby nie tylko w okresie dzieciństwa, ale także po zakończeniu edukacji był zagwarantowany pełny dostęp do skutecznej terapii i rehabilitacji, która umożliwi nie tylko podjęcie pracy, ale przede wszystkim samodzielne życie. Większość osób z ASD wymaga profesjonalnego wsparcia również po zakończeniu edukacji.

Zwracam się do Pani Minister z pytaniami:

1. Wskaźnik zatrudnienia osób z ASD w Polsce wynosi mniej niż 1%, w innych państwach Europy Zachodniej, wskaźnik ten oscyluje nawet wokół kilkunastu procent – jakie są zaplanowane działania, aby wesprzeć osoby z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu w otrzymaniu zatrudnienia na chronionym lub otwartym rynku pracy?

2. Jakość życia osób ze spektrum i ich rodzin zależy od regularnie prowadzonej pełnej rehabilitacji zarówno w wymiarze zawodowym jak i społecznym – jakie są prowadzone i zaplanowane działania w tym zakresie, aby wesprzeć osoby z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu?

3. Dorosłe osoby z rozpoznaniem autyzmu wymagają szeregu form wsparcia psychologicznego czy psychoterapeutycznego – jakie są zaplanowane działania aby urealnić możliwość stałego wsparcia w tym zakresie osób z ASD?

Odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Ad 1. Wskaźnik zatrudnienia osób z ASD w Polsce wynosi mniej niż 1%, w innych państwach Europy Zachodniej wskaźnik ten oscyluje nawet wokół kilkunastu procent – jakie są zaplanowane działania, aby wesprzeć osoby z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu w otrzymaniu zatrudnienia na chronionym lub otwartym rynku pracy?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty