Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.415.2024.1.HJ
Cesja umowy leasingu.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 6 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w postaci kancelarii adwokackiej. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowych od osób fizycznych. Zatrudnia Pan jedną osobę niebędącą adwokatem, czy radcą prawnym na podstawie umowy zlecenia. W związku z profilem działalności gospodarczej, rozlicza się Pan na zasadach ryczałtu od 1 stycznia 2024 r. - według stawki 15%. Dodatkowo, jest Pan komplementariuszem spółki komandytowej działającej od lipca 2022 r.
4 lipca 2021 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego. Od dnia zawarcia umowy dopełniał Pan wszelkich obowiązków wynikających z umowy w sposób terminowy i dokładny. Nie posiada Pan obecnie żadnych zaległości wynikających z umowy leasingu. Samochód wykorzystywany jest w działalności gospodarczej w sposób mieszany.
Planuje Pan dokonać cesji umowy leasingu na wspomnianą powyżej spółkę komandytową. Powodem cesji umowy leasingu jest przeniesienie samochodu na potrzeby działalności gospodarczej spółki. Spółka zatrudnia pracowników, posiada współpracowników na podstawie umów b2b i planuje rokrocznie powiększać liczebność kadry. Świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności wiąże się z dojazdami do m.in. komisariatów policji, sądów, aresztów, klientów, urzędów, co często jest niemożliwe lub znacznie utrudnione przy korzystaniu z komunikacji publicznej. Samochód wprowadzony do spółki pozwoli na zwiększenie efektywności pracy wszystkich współpracujących oraz pozwoli na ograniczenie czasu komunikacji, a w efekcie możliwe będzie zwiększenie zysków spółki. Nie można wykluczyć sytuacji, po dokonaniu cesji umowy, w której komplementariusz będzie musiał korzystać z samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu samochodu. Spółka nie planuje prowadzić ewidencji użytkowania pojazdu przez osoby do tego uprawnione ze względu na dążenie do zlikwidowania rejestrów oraz zbiorów dokumentów, które nie są niezbędne do funkcjonowania spółki, w celu uproszczenia dokumentacji spółki. Użytkownikami samochodu będą przede wszystkim wspomniane wcześniej osoby zatrudnione czy współpracujące na podstawie umów b2b. Spółka, będąc nowym leasingobiorcą samochodu, będzie mogła korzystać z samochodu w sposób dowolny, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód będzie więc wykorzystywany w spółce komandytowej w sposób mieszany. Charakterystyczne dla umowy cesji leasingu jest tzw. „odstępne”, wypłacane cedentowi przez cesjonariusza jako suma poniesionych przez cedenta kosztów w związku z umową leasingu, pomniejszonych o ewentualne zużycie przedmiotu leasingu. Cesja będzie dokonywana w porozumieniu z leasingodawcą, w celu dopełnienia wszelkich niezbędnych kroków natury formalno-prawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty