Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.197.2024.2.AKA
Sprzedaż składników majątkowych stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy oraz Kupujący, w związku z transakcją sprzedaży składników majątku, zobligowany jest/ma prawo dokonać korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek wspólny z 24 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- uznania, że sprzedaż składników majątkowych stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy,
- uznania, że Kupujący, w związku z transakcją sprzedaży składników majątku, zobligowany jest/ma prawo dokonać korekty podatku VAT zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 16 maja 2024 r. (wpływ 22 maja 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
- P.M.
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
- J.M.
Opis zdarzenia przyszłego
Pan P.M. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) i posiada stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Działalność jest prowadzona wyłącznie na terytorium Polski. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności gospodarczej jest prowadzenie (…).
Wnioskodawca rozważa zbycie wszystkich składników majątku wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności na rzecz J.M. (dalej: Wnioskodawca 2, Kupujący), który rozważa założenie działalności gospodarczej, nabycie wszystkich składników majątku od Sprzedającego i prowadzenie działalności na własne imię i nazwisko. Kupujący będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT na moment dokonania transakcji związanej z nabyciem wszystkich składników majątku Sprzedającego. W toku negocjacji, Sprzedający i Kupujący ustalili dokładny zakres i warunki dokonania przejęcia działalności Sprzedającego przez Kupującego (dalej: Transakcja). Intencją Stron było dokonanie Transakcji, której skutkiem biznesowym i ekonomicznym jest przejęcie przez Kupującego działalności prowadzonej dotychczas przez Sprzedającego, dlatego Kupujący w przyszłości nabędzie od Sprzedającego składniki materialne i niematerialne niezbędne do kontynuacji działalności prowadzonej dotychczas przez Sprzedającego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty