Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 1949 w sprawie zmian systemowych w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej
Treść interpelacji:
Osoby zarządzające domami pomocy społecznej borykają się z wieloma problemami. Na jednym ze spotkań przedstawiono mi postulaty, których realizacja przyczyniłaby się do sprawniejszego funkcjonowania DPS-ów. Jak mi wskazano, aby móc myśleć o przyszłości i działaniu tych jednostek na wyższym poziomie, zmiany są niewątpliwie potrzebne.
Przede wszystkim DPS-y zmagają się dziś z wakatami na stanowiskach: pielęgniarki, opiekuna medycznego, opiekuna i fizjoterapeuty, które często są wynikiem rezygnacji z pracy na rzecz placówek ochrony zdrowia. Aby poradzić sobie z tym problemem, proponuje się: finansowanie etatów pielęgniarskich w DPS-ach przez Ministerstwo Zdrowia lub wprowadzenie nowej usługi - produktu finansowanego przez NFZ na rzecz wyłącznie mieszkańców DPS-ów; zmianę tabel wynagradzania dla opiekunów i fizjoterapeutów pracujących w DPS-ach na porównywalne do tabel wynagradzania w placówkach służby zdrowia; wprowadzenie wyższych dodatków za pracę w godzinach nocnych (jak w ZOL-ach i szpitalach); wprowadzenie dodatków za pracę w dni świąteczne.
Kolejną kwestią jest nieobłożenie miejsc w DPS-ach, ponieważ brakuje środków finansowych w budżetach gmin na umieszczenie w nich osób, stąd wstrzymuje się je bądź celowo przedłuża procedury administracyjne. Długotrwałe nieobłożenie miejsc skutkuje deficytami w budżetach jednostek, przy jednakowych drastycznie rosnących kosztach stałych. Rozwiązaniem mogłoby być powołanie dwóch odrębnych organów – kierującego do DPS-ów oraz zobowiązanego do odpłatności. Potrzebne byłyby też zmiany prawne w zakresie odpłatności za pobyt w DPS-ach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty