Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.230.2024.1.EW
Ustalenie, czy przekazanie w wyniku podziału majątku wspólnego byłemu mężowi Nieruchomości oraz Apartamentów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przekazanie w wyniku podziału majątku wspólnego byłemu mężowi Nieruchomości 1 oraz Apartamentów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni i jej mąż w związku z planowanym rozwodem zamierzają dokonać podziału majątku wspólnego. Podział ten obejmie zarówno składniki majątku prywatnego, jak i związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Podział zostanie dokonany w formie ugody zawartej przed sądem.
Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą skutków podatkowych przekazania nieruchomości byłemu mężowi w wyniku podziału, od których nabycia Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. W tym też zakresie dokonywany jest dalszy opis stanu faktycznego.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną. Wnioskodawczyni nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, niemniej zarejestrowana jest jako czynny podatnik VAT. W lutym 2022 r. Wnioskodawczyni i jej mąż nabyli lokal niemieszkalny nr (...) o powierzchni (...) m położony w budynku oznaczonym numerem adresowym: (...) położonym w budynku usytuowanym na nieruchomości gruntowej, dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą o numerze (...) (dalej jako: Nieruchomość 1). W chwili zakupu mąż Wnioskodawczyni prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, niemniej zakup nie był związany z jej prowadzeniem. Wnioskodawczyni i jej mąż nabyli nieruchomość ze wspólnych środków do majątku prywatnego. Sprzedaż Nieruchomości 1 została udokumentowana fakturą VAT, a nabywcą lokalu, zgodnie z fakturą, była Wnioskodawczyni. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, a faktura opiewała na kwotę brutto (w tym 23% podatek VAT), Wnioskodawczyni odliczyła podatek VAT naliczony (100%). Wnioskodawczyni wraz z mężem poniosła nakłady na remont Nieruchomości 1, a od każdej faktury odliczony został przez Wnioskodawczynię podatek VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty