Warunki uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 9 maja 2024 r., sygn. I OSK 1447/23
Stwierdzenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wymaga oceny, czy zakres i intensywność sprawowanej opieki nad osobą niepełnosprawną uniemożliwia opiekunowi podjęcie zatrudnienia lub pracy zarobkowej, przy czym ocena ta powinna uwzględniać aktualne potrzeby i stan zdrowia osoby podlegającej opiece oraz możliwości i realia życiowe opiekuna.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 737/22 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 12 lipca 2022 r., nr SKO Gd/1421/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 6 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 737/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi M. S. (dalej również: "wnioskująca", "odwołująca się", "strona", "skarżąca"), uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej również: "organ II instancji", "organ odwoławczy", "SKO", "Kolegium", "skarżący kasacyjnie") z 12 lipca 2022 r., nr SKO Gd/1421/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], zarzucając:
1. naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez niewłaściwe zastosowanie art. 8 § 1 oraz art. 8 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "kpa"), wyrażające się w przyjęciu przez Sąd I instancji, że w okolicznościach niniejszej sprawy można było zastosować do oceny legalności działania Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] wzorzec normatywny wynikający z powyższych przepisów, to jest oceniać działanie organu w kontekście naruszenie zasady zaufania do władzy publicznej oraz nieuzasadnionego odstępstwa od utrwalonej praktyki orzeczniczej, co doprowadziło Sąd I instancji do błędnego przypisania orzekającym organom naruszenia prawa materialnego, które nie miało i nie mogło mieć w okolicznościach niniejszej sprawy miejsca;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty