Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.142.2024.2.AJZ
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie w dniu 13 maja 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia (...) 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą A, której wykonywanym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD: 62.01 Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca roku 2019 rozliczał się na zasadach ogólnych a w latach 2020–2023 zdecydował się na rozliczanie na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z zastosowaniem podatku liniowego (19%).
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, od sierpnia 2019 r. Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz duńskiej spółki prawa handlowego X – dalej jako „Spółka” na podstawie pisemnych umów o świadczenie usług odpowiednio z 19 sierpnia 2019 r. i 1 października 2023 r.
Na mocy przedmiotowych umów, Wnioskodawca realizował/realizuje usługi polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania na podstawie specyfikacji przekazywanych mu przez Spółkę.
Wnioskodawca świadczył/świadczy usługi zdalnie, na terenie Polski, jest niezależnym wykonawcą. Wnioskodawca ma dowolność wyboru miejsca i czasu świadczenia usług, jak również nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem Spółki. Powyższe potwierdza realizację usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy z zespołu odpowiada za własne zadania, świadczy usługi albo pracuje dla Spółki na podstawie indywidualnie zawartej umowy ze Spółką, niezależnie od pozostałych członków zespołu Wnioskodawca wykonuje usługi samodzielnie w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zadania są rozdzielane stosując metodykę Kanban. Wszystkie zadania trzymane są w systemie do zarządzania zadaniami o nazwie Jira.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty